اجاره سند برای زندانی چه کاربردی دارد؟

برای زندانیان جرایم عمدی و یا غیر عمدی بر حسب مدت زمان محکومیت تعداد زمان خاصی به مرخصی اختصاص میابد که این خود در پیرو قوانین و مقررات قضایی اجرا می شود. از طرفی مهم ترین قانون اجرایی برای مرخصی زندانیان تهیه و اجاره سند و در گرو گذاشتن آن می باشد. از آنجایی که بسیاری از افراد سند ملکی متناسب با موارد درخواستی دادسرا ها در اختیار ندارند، می توانند سند مورد نیاز خود را به صورت اجاره ای تهیه کرده و مبالغی را بابت آن بپردازند. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق مسائلی در محور اجاره سند برای زندانی می پردازیم.

معرفی شرایط اجاره سند برای زندانی

پس از مراجعه افراد نیازمند اجاره سند به دفاتر رسمی موسسه و اخذ قرارداد میان دو طرف شرایط لازم در اختیار آنان قرار می گیرد که به شرح زیر می باشند:

 • درخواست کننده، چک و سفته در ازای اجاره ارائه دهد.
 • کسب و کار معتبر به همراه جواز کسب داشته باشد.
 • کارمند و یا بازنشسته اداره ای دولتی بوده و به منظور اثبات سخنان فیش حقوقی خود را تحویل دهد.
 • هویت افراد از پیش معین گردد.
 • محل سکونت دقیق اقوام مجرم مشخص شود.
 • دو ضامن معتبر شاهد پیشبرد مراحل اداری بوده و آنچه که روی می دهد را تضمین نمایند

به طور معمول اسنادی از این قبیل در وهله اول تنها برای ۱ سال اجاره می شوند اما بر اساس نیاز های مجرمین قابل تمدید می باشد.

اجاره سند برای زندانیقیمت اجاره سند برای زندانی چطور محاسبه می شود؟

قیمت هربار اجاره سند به منظور آزاد سازی زندانیانی با جرائم سبک دستخوش تغییرات ایجاد شده در قیمت نهایی املاک می باشد، بدین شکل که پس از افزایش قیمت زمین و ساختمان طبیعی است دادگاه نیز درخواست سندی با مبلغ بالاتر بنماید. اما برعکس با کاهش قیمت نهایی املاک دادگاه خود شرایط متناسب با اوضاع کنونی مملکت تعیین می کند تا زندانیان نیز بتوانند از سهمیه و حق و حقوقشان بهره مند گردند.

همچنین ممکن است قیمت آن برای اجاره با توجه به نوع خلاف متهم و نیاز او متغیر باشد. به همین علت نمی توان نرخ مشخصی را برای اجاره اسناد در نظر گرفت. علاوه بر این هزینه سند مرخصی و یا ضمانت برای آزادی هم متفاوت و متغیر می باشد. افراد می توانند برای اطلاع از قیمت های به روز، به مراکز کارگشایی یا افراد حقیقی که واسط بین صاحب ملک و شخص متقاضی اجاره مراجعه کنید.

اجاره سند برای وثیقه زندانی چگونه است؟

وثیقه در موارد بسیاری کاربرد دارد که مهم ترین آنها رفع مشکلات حوادث رانندگی و آزاد سازی زندانیان می باشد. وثیقه همیشه سند املاک نیست، در برخی از مواقع می توان یک جواز کسب و کار را به عنوان وثیقه ای مهم شناسایی کرد. در صورتی که وثیقه ارائه شده سند زمین و یا ساختمان باشد قادر خواهید بود میزان سهم خود را از سند بین ۱ تا ۶ دنگ متغییر ساخت و از این بابت محدودیتی وجود ندارد.

قرار ارائه وثیقه از جمله انواع متفاوت قرارهای مرتبط با امور کیفری در مواد قوانین آئین دادگاه های عمومی می باشد. این قرار در مقابل دیگر قرارهایی که تا به امروز تعریف شده است، سخت گیرانه تر است زیرا در این مورد باید مالی را به دادسرا ارائه داد. همچنین باید در حین صدور حکم باید مال مربوطه را به دادسرا تحویل داد. به همین علت این قرار با اطمینان ترین قرار ممکن است.

دادگاه در خصوص آزاد زندانی با وثیقه موظف است که بین متهم و قربانی تعادل لازم را برقرار کند. علاوه بر این باید از جامعه در برابر خطرات احتمالی متهم مراقت کند و در عین حال فرض را بر این بگذارد که شخص متهم است.

اجاره سند برای زندانیتعیین قرارداد اجاره سند برای زندانی

در یک قرارداد اجاره سند اولا که باید ارزش ملک برابر با میزان مورد نیاز با توجه به حکم صادره از دادگاه بوده و مورد پذیرش دادگاه مربوطه باشد. علاوه بر این در قرارداد اجاره سند، باید مدت زمان اجاره، مورد مربوط به اجاره، مبلغ به روز ملک و تمامی هزینه های مربوط به اجاره نوشته شود.

این قرارداد معمولا با ارائه اسناد خاصی تنظیم می شود. همچنین به طور معمول قرارداد مذکور را در دفاتر کارگشایی و یا کارگزاری مختلفی منعقد می شود.

شرایط اجاره سند ملکی برای زندانی

زمانی که شخصی احضاریه دادگاه دارد، تا زمانی که پرونده او بررسی می شود و رای نهایی صادر می گردد، تحت عنوان متهم شناخته می شود. اما تا زمانی که روال بررسی پرونده طی می شود، شخص می تواند با تحویل وثیقه به دادگاه موقتا آزاد شده و در بازداشت نماند.

اگر شخص سند لازمه را نداشته باشد باید برای اجاره آن اقدام نماید. در این زمینه افراد حقوقی و حقیقی در نقش واسطه فعالیت می کنند. و صاحبین اسناد را به متقاضیان اجاره لینک می کنند. پس عقد قرارداد اجاره سند و پرداخت وجوه تعریف شده، شخص می تواند سند را دریافت و برای ضمانت به مراجع قضایی تحویل دهد.

شرایط ممکن است با توجه به مرجع مورد نظر متفاوت باشد. اما برخی شرایط یکسان هم وجود دارد. از جمله این شروط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مراجعه حضوری به مراکز کارگزاری مرتبط و اخذ مشاوره و در نهایت تنظیم سند مربوطه
 • تحویل سند به صورت کامل (شش دانگ) و تحت نظر کارشناسان مربوط به دادگاه و سپس دریافت نامه نیابت جهت مراجع قضایی شهر و استانی که ملک مذکور در آن قرار دارد.
 • ارسال نامه نیابت به مراجع قضایی مورد نظر و اخذ نظر کارشناسی به واسطه یکی از کارشناسان معتبر دادگستری جهت بررسی ملک
 • زمانی که ارزش ملک بررسی شده به واسطه کارشناسان اندازه حداقل قرار وثیقه باشد، با دریافت دستور جلب سند از جانب مقام قضایی در خصوص بازداشت ملک بجای شخص توسط اداره ثبت اسناد و املاک است.
 • نامه های مرتبط همچون بازداشتی اداره ثبت و اسناد و…. توسط پست به مراجع قضایی ارسال می شود.

سندهایی که با عنوان اجاره سند برای زندانی به دادگاه عرضه می شود لازم است که تمامی کارها مرتبط با آن انجام شده و هیچ گونه نقصی نداشته باشد.

اجاره سند برای زندانیشرایط متهم زمانی که با اجاره سند برای زندانی آزاد شده چگونه است؟

در حالی که یک متهم با وثیقه آزاد شده است، دادگاه برخی شروط را برای او در نظر می گیرد که باید آنها را رعایت کند. این شروط به شرح زیر می باشد:

 • متهم باید در چارچوب تعریف شده در تمامی جلسات پیگیری و رسیدگی پرونده حضور یابد.
 • متهم باید از هرگونه جرمی دوری کند.
 • متهم حق ندارد فرد یا افرادی که به پرونده مربوط می شوند و یا اطلاعاتی از آن پرونده دارند را تهدید کند.
 • متهم می تواند به محض بازداشت، درخواست وکیل داده و از این خدمات بهره مند شود.

شرایط اجاره سند برای زندانی (آزاد کردن و یا مرخصی) چگونه است؟

مبالغ اجاره سند برای آزادی نسبت به اجاره برای مرخصی متفاوت هستند. زیرا به اقتضای کاربرد سند بازه زمانی مورد نظر برای هر کدام متفاوت بوده و در نتیجه تاثیر مستقیمی بر تعیین قیمت و شرایط اجاره سند دارد. همچنین در هر دو صورت باید مدارک و اسناد مورد نیاز را برای اجاره سند فراهم کنید.